Zde naleznete informace o tom, jak Vám mohu pomoci s prezentací psa na výstavě - s tzv. "handlingem".
Výcvik - handling
Výstavy
Výstavy jsou opravdu show se vším všudy. Jde zde o co nejlepší prezentaci psa, přičemž zaléží na umu a schopnostech handlera psa správně vést a samozřejmě i na psí kráse. Každé vítězství (i když třeba "jen" ve své třídě) je odrazem kvality přípravy, prezentace jak v postoji tak v pohybu a praxe doghandlera.
A praxe je opravdu jeden z nejdůležitějších faktorů. Můžete i exteriérově výbornému psu svým špatným předvedením uškodit a jednoduše řečeno ho "zazdít" horší známkou. Zato výborným předvedením můžete i velmi průměrného psa ukázat ve skvělém světle a zajistit mu lepší známku.
Výstavy jsou hlavně o psech, ale i vystavující tedy sehrává klíčovou roli. V kruhu jste prostě duo a i rozhodčí sleduje jak jste se psem sehraní, jak na Vás pes reaguje a posuzováno bude i vaše handlerské umění.
Pokud si psa netroufáte předvést jak na výstavě, tak na bonitaci, je opravdu lepší svěřit jej do rukou profesionála nebo před výstavou absolovat handlerský výcvik.
Nabízím profesionální předvedení vašeho psa výstavě nebo handlerský výcvik v rámci kurzů u vás doma. Více v sekci doghandling.
Nyní se věnujme některým základním faktorům předvádění psa na výstavě.
Postoj
Výstavní postoj musíte mít opravdu perfektně naučený. Bez precizně zvlánutého výstavního postoje v kruhu neobstojíte. Je to první klíč k úspěchu Tady opět platí to, že i průměrného psa v perfektním výstavním postoji vylepšíte a naopak, že výbornému psu špatným výstavním postojem jen uškodíte.
Nesmíte také zapomínat, že každé plemeno má svůj specifický výstavní postoj ve kterém se nejlépe prezentuje.
Rozhodčí ve výstavním postoji psa posuzuje jak v konkurenci, tak i inviduálním posouzením. Malá plemena musí zvládnout výstavní postoj jak na zemi tak i na stole, kde je bude rozhodčí prohlížet. Proto je dobré s nácvikem začínat již u štěněte, tak aby bylo zvyklé na manipulaci nohou a hlavy a nechalo se bez protestů do výstavního postoje postavit. Nejen u malých plemen je vhodné začít štěňata stavět na stůl tak, aby se v pozdějším věku na stole nebála a "nehroutila se".
Pohyb
Pohyb je nejdůležitější součástí převedení a nazývá se výstavní chůze. Pokud má rozhodčí dva srovnatelné jedince, rozhoduje o výsledku vždy pohyb. I konečné umístění se většinou dělá "z pohybu", kdy rozhodčí dá psy do pořadí a nechá je běhat tak dlouho, dokud se neutvrdí v tom, že se rozhodl správně. Uděluje pak rovnou umístění nebo si psy znovu přerovná do jiného pořadí. Dále pak pohyb psa zásadním způsobem rozhoduje v situaci, když pes již získal tituly a nastupuje do závěrečných soutěžích. Tam je opravdu v rámci handlingu tvrdá konkurence. Proto je velmi důležité mít pohyb perfektně nacvičený.
Každé plemeno má svoje tempo klusu v kterém se předvádí. Výstavní chůzi nacvičujete již od štěněte, kdy pes už umí chodit na normálním obojku s vodítkem. Používají se takzvaná předváděcí vodítka, která jsou tenká a pevná a zbytečně neruší exteriér psa. Také se vám pohodlně schovat do dlaně.
Měli byste výstavní chůzi trénovat vždy na tomto vodítku a ne na vodítku se kterým cvičíte nebo chodíte na procházky. Tak si alespoň pes uvědomí, že se po něm chce jiná práce než jen "jít ven".
Psa je nutno předvést v tempu, ve kterém se nejlépe prezentuje, tj. když běží prodlouženým klusem a se zvednutou hlavou. Vy se přizpůsobujete tempu klusu psa, nikdy naopak.
Posouzení rozhodčím
Posouzení je v plné režii rozhodčího, proto je dobré se vždy než půjdete na řadu podívat, jak daný rozhodčí posuzuje. A je jedno, jestli je to jiné plemeno před vámi, nebo jen třída vašeho plemene. Každý rozhodčí má jiný styl posuzovaní, nekdo si nechá při vstupu do kruhu psy postavit do výstavního postoje, další je chce vidět rovnou v pohybu. Proto je dobré se na posouzení napřed podívat, ať víte co máte v kruhu dělat a co se po vás bude chtít.
V kruhu je dobré stále sledovat rozhodčího a to i při předvádění psa v pohybu. Psa musíte mít naučeného si nechat při posouzení prohmatat celé tělo, posoudit skus a u psů i varlata. Jakýkoliv náznak agresivity psa vůči rozhodčímu se trestá vyloučením psa z kruhu.